Vrchoslavice Základní škola a Mateřská škola

Zápis žáků do 1. ročníku ZŠ pro školní rok 2024/25 se bude konat 4. a 5. dubna 2024. Více informací ZDE

O školce

O školce

První písemné zprávy pocházejí z roku 1947, kdy byl v obci zřízen žňový útulek, později zemědělský útulek. Oficiálně byla v obci zřízena mateřská škola dne 1.9.1958. Velkým mezníkem v historii bylo otevření nové budovy MŠ 17.8.1975 postavené v akci Z.

Mateřská škola je jednotřídní s celodenním provozem od 6:15 do 16:15 hod.

Má vlastní kuchyni, zajišťující dětem plnohodnotnou stravu s dostatkem čerstvého ovoce, zeleniny a v průběhu dne neomezený pitný režim. Budova MŠ je obklopena zahradou, která je využívána pro pobyt dětí venku za každého počasí. Zahrada byla rekonstruována v roce 2020.

O školce

Dětem slouží lanové centrum, velké pískoviště, tunel se skluzavkou, hrací stěna, pružinové i klasické houpačky. Mají možnost zajezdit si na koloběžkách, trojkolkách a odrážedlech na dopravním hřišti, při nepřízni počasí si hrát v altánu s velkou kreslící tabulí.

O školce

Vybavení mateřské školy bylo v průběhu let obnovováno a zdokonalováno tak, aby dětem poskytlo

chráněné a příjemné prostředí, kde mohou uplatnit individuální i společnou hru s kamarády.

Paní učitelky zajišťují dětem pravidelný denní režim, který je natolik flexibilní, že umožňuje organizaci činnosti v průběhu dne přizpůsobit potřebám dětí a aktuální situaci. Poměr spontánních a řízených činností je vyvážený.

Našim cílem je rozvíjet samostatné a zdravě sebevědomé děti. Snažíme se, aby bylo dítě v prostředí MŠ spokojené, maximálně rozvíjelo své schopnosti, dovednosti a uspokojovalo své potřeby a touhy, ale také respektovalo osobnost druhého dítěte, pravidla chování nastavená v mateřské škole, umělo se postarat samo o sebe, nebálo se komunikovat s dětmi i dospělými. Vštěpujeme dětem zásady bezpečného chování a jednání, seznamujeme je se základními hodnotami, na nichž je založena naše společnost. Paní učitelky pracují podle školního vzdělávacího programu s názvem „Svět plný sluníček“, který je v souladu s rámcovým vzdělávacím programem. Každé dítě je jiné, proto se využilo možnosti získat dotaci, která je spolufinancována EU (Podpora výuky v ZŠ a MŠ Vrchoslavice, CZ.02.3.X/0.0/0.0/20_080/0020453, ve školním roce 2022/2023 pak nový projekt Podpora výuky v ZŠ a MŠ Vrchoslavice II, CZ.02.02.XX/00/22_002/0000710) a vzniklo nové pracovní místo školní asistentky.

V průběhu školního roku nabízíme dětem spoustu aktivit:

• návštěvy divadelních představení
  • polodenní výlety po okolí
  • koloběžkové závody
  • hledání pokladu
  • školní výlet
  • tematicky zaměřené poznávací výlety ve spolupráci s rodiči
  • logopedické vyšetření
  • vyšetření zraku
  • literární kroužek
  • vystoupení na školní besídce pro rodiče
  • posezení s rodiči – ukázka práce v MŠ
  • pečení perníčků, hrníčkování
  • účastníme se sportovní olympiády mateřských škol, výtvarných soutěží

Ve spolupráci se základní školou:

• společné tematicky zaměřené odpoledne pro rodiče (Indiánské, Kaštánkové)
  • projektové dny ve škole
  • seznámení předškoláků s prostředím ZŠ – návštěva v první třídě
  • předškolácké skupinky ESS „Těšíme se do školy“
  • Den otevřených dveří
  • ve spolupráci s obcí Vrchoslavice a místními spolky Den dětí
  • slavnostní ukončení školního roku

Zpracovala vedoucí učitelka MŠ Blanka Pospíšilová

Videoprohlídka

Jak prší v březnu, tak také v červnu.

Velký pátek deštivý - dělá rok žíznivý.