Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Aktuality ZŠ > Masopustní švanda 2023

Masopustní švanda 2023Když jsme v lednu na poradě plánovali letošní masopustní výuku, nikoho by nenapadlo, že místo 24 žáků se projektového týdne bude účastnit jen 11 dětí. Mimo jiné i paní ředitelka zůstala se svými dcerami pro jejich nemoc doma a hlavní koordinátor byl na jarních prázdninách se svou rodinou. Žáci postupně kvůli nemoci padali jak zralé hrušky. Zbývající kolegy však úbytek dětí neodradil a o to víc se do celé masopustní akce pustili. Ve školní družině se děti učily masopustní básničky, „pekly koláče a udělaly si zabíjačku“. Ve výuce kluci a holky počítali masopustní křížovky, podle přečteného textu kreslili masopustní maškary a seznamovali se s masopustními tradicemi. Nezapomnělo se ani na tvoření masek. Postupně tak vznikla nevěsta s ženichem, slaměný, medvěd i laufr a jiné maškary. Hlavní koordinátor rozdal jednotlivé úkoly a všichni se podle nich řídili. Paní ředitelka vše z domova konzultovala s kolegy i s paní místostarostkou obce, která měla za úkol zajistit pana kameramana, zařídit čaj pro účinkující, a jiné potřebné. Ve hře byla i varianta, že bude páteční průvod a švanda pro vysokou nemocnost ve škole zrušena. Nakonec padlo konečné …“Jdeme do toho, děti se těší…“

Je pátek 17. 2. 2023 a před základní školou se začíná závěr celého masopustního školního týdne. Průvod masek přišly podpořit i děti z mateřské školy se svými rodiči. Postupně se přidávali i další „Vrchoslavčáci“. Za bujarého zpívání písní „Komáři se ženili, Kalamajka“ a jiných jsme se přesunuli na parkoviště před Motorestem.  Nastala chvilička čekání, než se vše spustilo. A stálo to za to!

Děti zazpívaly tradiční masopustní písně a zarecitovaly básně. Paní učitelky i pan učitel v maskách parádně asistovali a paní místostarostka s panem starostou plnili masopustní úkoly.

Užili jsme si plno zábavy a naplnili bříška koblížky i pochutinami se škvarkovou pomazánkou. Mňam! Smekám klobouk. Mám prima tým, který to zvládl pěkně nachystat. Děti byly perfektní a svou úlohu v maskách zvládly zahrát až do konce s velkým hereckým nadáním. Mexické vlny, které jsme na vyzvání dělali po každém masopustním kousku, nám pěkně zvedly náladu. Snad tento počin povede k tomu, že naše děti si tuto masopustní švandu a návrat k tradici budou jednou dělat samy.

Všem zúčastněným moc děkuji a děkuji i za ten kus „žvanca“, co jste přinesli.

Těším se napřesrok na další školní masopust s vámi všemi.

Petra Klusalová, ředitelka školy

 

P.S. Více se dozvíte ve fotogalerii školy ZDE